28. april 2010.

saradnjA izmeĐu Papskog katoliČkog univerziteta u Rio de Žaneiru i Instituta tehniČkih nauka SANU

U okviru programa saradnje definisane Ugovorom o saradnji u oblasti kulture, obrazovanja i nauke izmedju Instituta tehnickih nauka SANU i Papskog katoličkog univerziteta u Rio de Žaneiru, dr Lidija Mančić, viši naučni saradnik ITN SANU, u periodu od septembra 2009. do marta 2010. godine boravila je Brazilu, gde je bila angažovana u grupi prof. Fernanda Rizza (Odeljenje za nauku o materijalima) na projektu Mehanizam nastajanja 1D nanomaterijala tokom hidrotermalnog tretmana brazilskog mineralnog peska. Na taj način ostvaren je značajan doprinos proširivanju polja zajedničkog delovanja ove dve institucije započetog tokom njenog postdoktorskog usavršavanja na PUC-Rio, kako u oblasti fundamentalnih tako i primenjenih istraživanja procesa sinteze nanočestica kontrolisane strukture i morfologije.

Istraživanja su prvenstveno bila fokusirana na sintezu nanomaterijala na bazi TiO2 koji poseduju poboljšana fotokatalitička svojstva, kao i na njihovu primenu u razlicitim granama industrije (Nanogavea).

Promena morfologije prekursora tokom hidrotermalnog tretmana

Finalne 1D morfologije materijala na bazi TiO2

TiO2 nanotube