Saradnja između Instituta tehničkih nauka SANU i Indijskog instituta za tehnologiju u Rurkiju

Six people standing in an office

Izvor: LinkedIn

 

Delegacija Instituta tehničkih nauka SANU posetila je Indijski institut za tehnologiju (IIT) u Rurkiju u okviru projekta bilateralne saradnje pod nazivom Prognoza proizvodnje fotonaponskih elektrana zasnovana na mašinskom učenju za podršku integraciji u mreže u različitim klimatskim zonama širom Srbije i Indije.

Kancelarija za međunarodne odnose IIT ugostila je delegaciju ITN SANU, koju su činili dr Miloš Tomić (direktor), dr Lidija Mančić (zamenica direktora) i dr Ilija Batas Bjelić (naučni saradnik). Tokom posete je održana radionica o daljinskom očitavanju senzora osunčanosti korišćenjem gejtveja (DG100), na kome se izvršava operativni sistem (machina.io) i deponuje na udaljeni server kome se može pristupiti daljinski, korišćenjem infrastrukture koju je razvio ITN SANU. Radionicu su održali naučni savetnik dr Miloš Tomić i naučni saradnik dr Ilija Batas-Bjelić, uz veliko interesovanje studenata pomenutog departmana. Radi sagledavanja novih mogućnosti za saradnju, rukovoditeljka Grupe za optički aktivne i poluprovodničke nanostrukturne materijale ITN SANU posetila je laboratoriju u okviru departmana, gde je sa dr Muhamedom Sakibom (Mohammad Saquib) razgovarala o aktivnostima i rezultatima u vezi sa izradom cilindrične gorivne ćelije. 

Pomenuti departman je, u saradnji sa nemačkom razvojnom agencijom GiZ i konsultantskom kućom Ernst Jang u Nju Delhiju, organizovao radionicu o razvoju izbornih master kurseva za nove i inovativne aplikacije fotonaponskih tehnologija – agrofotonaponske, integrisane u omotač zgrade, i plovne fotonaponske tehnologije (Development of Masters Elective Courses on New and Innovative Solar Applications).

 

A group of people staning in an office
Izvor: LinkedIn

 

Tokom posete je potpisan memoranduma o saradnji između IIT i ITN SANU, kojim se uspostavlja partnerstvo za unapređenje globalnih akademskih i istraživačkih inicijativa. Memorandum o razumevanju potpisali su prof. Dr K. K. Pant, direktor IIT, prof. V. C. Šrivastava, dekan za međunarodne odnose, IIT dr Miloš Tomić, direktor ITN SANU, i dr Lidija Mančić, zamenica direktora, SANU.

Prof. dr K. K. Pant i dr. Miloš Tomić izrazili su svoje zadovoljstvo zbog otvaranja ovog novog poglavlja u partnerstvu između IIT i ITN SANU, posebno u pogledu ublažavanja klimatskih promena kroz energetsku tranziciju i cirkularnu ekonomiju (reciklažu), kao i postepeno ublažavanje katastrofa, kao što su suše, izazvanih klimatskim promenama, oporavak od poplava kroz poljoprivredu, kao nacionalni resurs od velikog značaja za obe strane. Istakli i podršku većem angažovanju žena u tehnologiji i nauci, kao i primenu veštačke inteligencije, mašinskog učenja, naprednih senzora i optimizaciju korišćenja zemljišta, vode, energije i đubriva u upravljanju prinosima.

 

A group of people sitting in an office

Izvor: LinkedIn

 

Nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji, delegacija je posetila Kancelariju za međunarodne odnose, gde je razgovarala o nastavku i proširenju saradnje. U ovom razgovorima su aktivno učestvovali i dr Ritam Sing i prof. dr Rakša Šarma. Razmatrane su različite mogućnosti, kao što su razmena istraživača i studenata, zajednički programi doktorskih studija i komentorski rad sa doktorandima.