Nakon svečanog otvaranja, Konferencije mladih istraživača – Nauka i inženjerstvo novih materijala, usledile su prezentacije učesnika. Ove godine se za učestvovanje na Konferenciji prijavilo 85 mladih naučnika iz 12 zemalja: Albanije, Austrije, Nemačke, Irana, Crne Gore, Poljske, Rumunije, Rusije, Srbije, Španije i Turske, pri čemu je 74 % učesnika bilo iz Srbije. Od 85 prijavljenih prezentovano je 66 radova. Sve prezentacije bile su usmene u trajanju od po 15 minuta.
Programom Konferencije, tokom tri dana trajanja, prezentacije su izlagane u okviru deset tematskih oblasti: Biomaterijali, Nanomaterijali, Teorijsko modelovanje materijala, Metalurgija i korozija materijala, Polimeri, Kompoziti, Kataliza, Zaštita životne sredine, Tanki filmovi i prevlake i Različiti problemi nauke o materijalima.
U okviru tematske oblasti Biomaterijali održane su tri sekcije u kojima je 14 predavača govorilo o dizajniranju i karakterizaciji materijala za kontrolisano otpuštanje; zatim o materijalima na bazi polimera, keramičkim materijalima, kao i kompozitima staklo-keramika koji se potencijalno mogu primeniti kao biološki implanti; o antibakterijskoj aktivnosti sintetisanih materijala, kao i o biološkom odgovoru ćelija na implante - biokompatibilnosti, citotoksičnosti, i sl.
U okviru sekcije Nanomaterijali održano je 5 predavanja. Predstavljene su nove metode sinteze mezoporoznih čestica karbonata i oksida kobalta, cinka i magnezijuma, kao i dimernih oksida fulerena (C120On); prikazano je kako parametri metode sinteze mogu da utiču na fizičkohemijske karakteristike feritnih nanočestica, kao i na fotokatalitičku aktivnost nanočestica Ag&ZnO. Takođe, prikazan je i uticaj funkcionalizacije nanočestica na kinetiku otpuštanja.
Tematska oblast Teorijsko modelovanje materijala bila je podeljena na dve sekcije u kojima je održano 10 prezentacija. Različiti teorijski modeli su korišćeni za proučavanje različitih materijala (uglavnom karbonskih) sa potencijalnom primenom u elektronici – kao tranzistora, nanomehaničkih oscilatora, molekularnih prekidača, fotoakustičnih ćelija ili kaskadnih lasera; u optoelektronici – za fotokatalizu. Među radovima bilo je onih koji su se zasnivali na teorijskim proračunima i simulacijama ali i onih u kojima je na osnovu eksperimentalnih rezultata pokušavano da se odrede optimalni uslovi procesiranja i na taj način sintetišu materijali sa željenim karakteristikama.
U okviru sekcije Metalurgija i korozija materijala održano je sedam predavanja; dva su se ticala novih antikorozivnih materijala (TOFA/DETA imidazolin, i nanokompoziti i nanoprevlake epoksi smola/glina (Cloisite 30) ), dva su bila iz oblasti legura (primena legura na bazi Zr za skladištenje H2 i termički indukovane strukturne transformacije Fe40Ni40P14B6 amorfnih legura); govoreno je o postupku metalurgije praha za proizvodnju dijamantskih alata i kočnica za brze vozove, kao i uticaju različitih parametara na kvalitet proizvoda.
Sekcija Polimeri sadržala je četiri predavanja. Govoreno je o sintezi hidrogelova metodom stereolitografije; zatim, o polimerizaciji materijala na bazi metakrilata koji imaju potencijalnu primenu kao separatori u Li-jonskim baterijama; o sintezi biodegradabilnih kopolimera na bazi poli(epsilon-kaprolaktona) i poli(etilen oksida) od kojih se pripremaju mikro- i nanosferne čestice koje se koriste za kontrolisanu dostavu lekova, kao i o sintezi filmova na bazi pektina koji imaju potencijalnu primenu u prehrambenoj industriji za pakovanje hrane.
U okviru sekcije Kompoziti održano je osam predavanja kojima su obuhvaćeni kako polimerni tako i keramički kompozitni materijali. Pokazano je kako malo variranje u odnosu komponenata, izboru dopanta ili polimera utiče na optičke, mehaničke, i/ili električne karakteristike omogućujući na taj način kreiranje željenih osobina kompozitnih materijala.
Pet mladih istraživača u sekciji Kataliza pokazalo je: kako osobine katalizatora, kao što su kvašljivost i struktura površine, utiču na njihovu aktivnost; kako prisustvo ZnO kao katalizatora utiče na brzinu fotokatalitičke razgradnje, i kako se upotrebom katalizatora VO2 i TiO2 može povećati efikasnost MgH2 za skladištenje H2.
U okviru sekcije Zaštita životne sredine održano je tri predavanja: o upotrebi amino-funkcionalizovanog kopolimera za uklanjanje radioaktivnog izotopa 99Tc iz vodenih rastvora; o primeni kompozita polimer-zeolit za tretiranje otpadnih gasova, i o upotrebi zeolita tipa A za apsorpciju Mn(II) iz vodenih rastvora.
Tanki filmovi ugljeničnih materijala (nano-cevi i grafina) i barijum titanata, kao i Mn-prevlake na čeliku bili su predmet sekcije Tanki filmovi i prevlake. Govoreno je o tome kako parametri procesiranja mogu da utiču na fizička svojstva tankih filmova a na taj način i njihovih električnih ili optičkih svojstava.
Pet predavača u sekciji Različiti problemi nauke o materijalima pokazalo je kako se optimizacijom parametara standardnih uređaja za karakterizaciju, kao što je npr. AFM, mogu karakterisati grafin ali i bakterije; kako se određuju parametri Nd-YAG lasera koji se koristi za čišćenje metalnih delova na narodnoj nošnji staroj nekoliko vekova, koja se svrstava u nacionalno blago.
Ove godine je po sedmi put dodeljena i nagrada za najbolju prezentaciju. Sponzor nagrade je Društvo za istraživanje materijala Srbije a sastoji se od besplatne kotizacije za učešće na Sedamnaestoj godišnjoj konferenciji YUCOMAT 2015, koja će se održati od 31. avgusta do 4. septembra 2015. god. u Herceg Novom, Crna Gora, kao i plakete. Kao osnovne parametre, predsednik Naučno-organizacionog odbora i po dva predsedavajuća na svakoj od sekcija, ocenjivali su kvalitet istraživanja (originalnost, inovativnost i napredak u onosu na trenutna dostignuća u naučnoj oblasti) kao i kvalitet samog prezentovanja (terminologija, razumevanje, kvalitet odgovora na pitanja predsedavajućih i publike, tehnički kvalitet prezentacije). Održan je veliki broj veoma kvalitetnih predavanja, koji su po tematici i rezultatima u korak sa aktuelnim svetskim istraživanjima, među njima su se izdvojila tri te su dodeljene tri ravnopravne nagrade.
Dobitnici nagrada za 2014. god su :
dr Tatiana S. Demina za predavanje "Plasma surface modification of chitosan films to control biocompatibility", autora: Tatiana S. Demina1, M.G. Drozdova2, M.Yu. Yablokov1, A.B. Gilman1, T.A. Akopova1, E.A. Markvicheva2, A.N. Zelenetskii1, 1Enikolopov Institute of Synthetic Polymer Materials RAS, Moscow, Russia, 2Shemyakin-Ovchinnikov Institute of Bioorganic Chemistry RAS, Moscow, Russia. Predavanje je održano u sekciji Biomaterijali II.
Giulia Rella, student doktorskih studija, za predavanje "Fabrication and characterization of electrospun PCL/PHBHHx fibers", autora: Giulia Rella1, Ranjana Rai1, Marwa Tallawi1, Judith E. Roether2, Joachim Kaschta2, Dirk W. Schubert2, Aldo R. Boccaccini1, 1Institute of Biomaterials, Department of Materials Science and Engineering, University of Erlangen-Nuremberg, Cauerstr. 6, 91058 Erlangen, Germany, 2Institute of Polymer Materials, Department of Materials Science and Engineering, University of Erlangen-Nuremberg, Martensstr. 7, 91058 Erlangen, Germany. Predavanje je održano u sekciji Biomaterijali III.
Mila Krstajić, student doktorskih studija, za predavanje "Formic acid electrooxidation on carbon supported platinum catalyst with preferential plane orientation", autora: Mila N. Krstajić1, Sanja I. Stevanović1, Snežana Lj. Gojković2, Vladislava M. Jovanović1, 1Department of Electrochemistry, ICTM, University of Belgrade, Serbia, 2Faculty of Technology and Metallurgy, University of Belgrade, Serbia. Predavanje je održano u sekciji Kataliza.
|