U periodu od 10. do 11. maja 2012. godine u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu održana je prva konferencija Srpskog keramičkog društva – SERBIAN CERAMIC SOCIETY CONFERENCE ADVANCED CERAMICS AND APPLICATIONS, čiji su organizatori Srpsko keramičko društvo i Institut tehničkih nauka SANU uz podršku Ministarstva za prosvetu i nauku Republike Srbije.
Skup je održan po prvi put i okupio je oko stotinu istraživača koji se bave sintezom i karakterizacijom savremenih keramika kako naše zemlje tako i istraživače iz inostranstva.
Konferencija je započeta svečanim otvaranjem na kojem su pozdravne reči dali prof. dr Vojislav Mitić, predsednik SKD; dr Olivera Milošević, predsednik Skupštine SKD, akademik Ljubiša Rakić i prof. dr Tibor Sabo, pomoćnik ministra za nauku. Pored toga, prof. dr Vojislav Mitić je preneo pozdrave i čestitke bivšeg predsednika Američkog keramičkog društva i glavnog urednika časopisa Journal of the American Ceramic Society, dr Davida Johnsona, kao i predsednika Evropskog keramičkog društva, prof. dr Danila Suvorova.
|
Nakon svečanog otvaranja održana su plenarna predavanja:
- Nanomaterials: Research, Development and Technology (R&D&T) Roadmaps – 2020
Marcel H. Van de Voorde, Tehnološki unuverzitet iz Delfta, Holandija
- Preparing and Application of TiO2 Based Semiconductors as Photocatalysts Activated Under UV and Visible Light Irradiation
S. Rakovsky, Institut za katalizu, Bugarska akademija nauka i umetnosti, Sofija, Bugarska
- Transition Metals in ZnO Nanocrystals – Magnetic and Structural Properties
Izabela Kuryliszyn-Kudelska, Institut za fiziku, Poljska akademija nauka i umetnosti, Varšava, Poljska
- Fractals in Powder Technology
Ljubiša M. Kocić, Univerzitet u Nišu, Srbija
Slušalo se i diskutovalo o najnovijim teorijskim i eksperimentalnim istraživanjima, ali i o praktičnoj primeni dobijenih rezultata. Većina radova predstavlja rezultate dobijene u okviru projekata interdisciplinarnih i osnovnih istraživanja, a bili su saopšteni i rezultati ostvareni u okviru projekata tehnološkog razvoja. Jedan deo izlaganja i rezultata, takođe je obuhvaćen radom u zajedničkim interdisciplinarnim međunarodnim projektima koje pretežno finansira EU. Ova konferencija je omogućila okupljanje i povezivanje istraživača sa akademskog nivoa (univerziteti, instituti, akademije) i industrijsko-tehnoloških istraživačkih potencijala sa ciljem da se prezentuju najnoviji rezultati na području modernih keramičkih materijala i tehnologija sa aspekta sinteze i karakterizacije, a posebno na području novih keramičkih struktura. Izabrane teme konferencije otvaraju nove perspektive u dizajniranju modernih keramičkih materijala, posebno iz ugla fundamentalnih teorijskih istraživanja, modelovanja i simulacije, kontrolisane sinteze nanostrukturnih materijala kao i optimizacije istih u toku procesa konsolidacije, koji svi zajedno obezbeđuju dalju minijaturizaciju elektronskih naprava i komponenata, kao i dalju perspektivu visokih integracija na području energija-materijali-informacije.
Glavne teme konferencije bile su:
- osnovi nauke o keramici
- multifunkcionalna keramika
- nanostrukturna keramika
- bio i opto keramika
- konstrukciona i eko keramika
- magnetni i amorfni materijali
- kompozitni materijali
- kataliza i elektrokataliza
- umetnička keramika i dizajn.
Komisija u sastavu dr Nina Obradović, dr Lidija Mančić,mr Suzana Filipović i Vesna Lojpur, dodelila je pet nagrada za najbolja izlaganja, od kojih su poslednje dve namenjene mladim istraživačima:
- Jelena D. Nikolić, ITNMS Beograd, Srbija
Dendritic Growth of Nonlinear Optical LiNbO3 Crystals in Litium Niobate Silicate Glass Matrix
- Zorica Ž. Lazarević, Institut za fiziku, Zemun, Srbija
Raman Study of Ferroelectric Bismuth Titanate
- Radomir Samardžić, Fakultet primenjenih umetnosti, Beograd, Srbija
Conservation, Restoration and Reconstruction of Wall Paintings in St. Nikola Church - Palez, near Studenica
- Željka Kesić, TMF Beograd, Srbija
Characterization of Mechanochemically Synthesized CaO•ZnO/K2O Mixed Oxides
- Marija Žunić, IHTM Beograd, Srbija
Amino-modified Poly(glycidyl methacrylate) Based Nanocomposites: Textural Properties and Application
Nagradjeni učesnici konferencije stiču pravo besplatnog učestvovanja na sledećoj konferenciji SKD-a.
Ovom prilikom želimo da se zahvalimo Ministarstvu prosvete i nauke, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i Institutu tehničkih nauka SANU, koji su izuzetno podržali i pomogli organizaciju i realizaciju ove konferencije. Takođe, iskazujemo zahvalnost i institucijama koje su na svoj adekvatan način pomogli realizaciju ove konferencije a to su javno preduzeće PTT, Dunav osiguranje, Nisal, Institut za fiziku iz Beograda i IHTM.
Program i knjiga apstrakata (PDF)
Sajt Srpskog keramičkog društva
|