Jedan od glavnih parametara za еvaluaciju naučnih radova istraživača je citatni index. U zavisnosti od citiranosti autora dobija se i naučno zvanje. Naukometrija se bavi merenjem, procenom i ocenom naučnog rada istraživača. Potrebno je samo da se urednici naučnih časopisa pridržavaju kriterijuma koje propisuje ISI Thompson Scientific. Thompson Reuters Impact Factor - TRIF je veoma rasprostranjen u zemljama Zapadne Evrope.
Nedostaci ovakvog vrednovanja su brojni, a neki od ključnih jesu sporost i vrednovanje časopisa prema citiranosti najnovijih radova, a ne vrednovanje individualnog rada istraživača.
Nova era digitalizacije otvorila je i nove mogućnosti istraživačima. Naučna zajednica je tradicionalno publikovanje preselila na online publikovanje, a nastanak društvenih mreža, naučnih blogova, kao i citatnih i web alata omogućio je brzu razmenu i deljenje naučnih informacija. Kao odgovor na ovu pojavu, usledio nastanak novog načina merenja individualnog rada istraživača - altmetrije. Altmetrija predstavlja aplikacije otvorenog pristupa (Altmetrics – Article Level Metrics, Logotto, Total Impact, Plum Metrics) koje prikupljaju podatke o količini viđenih, sačuvanih i deljenih naučnih radova, uz podatke o količini kometara, diskusiji i citiranju naučnih web izvora.
Uslovi za realizaciju predavanja: pristup internetu i projektor
Trajanje: 30–45 minuta
Predavač: Ana Ivković, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije
Kontakt:
http://www.slideshare.net/AnaIvkovic/o-naukometriji-i-altmetriji-ana-ivkovic-2909-sep-2016-66597408
Održana predavanja
Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, 29. septembar 2016.