Saradnja sa Univerzitetom u Ararakvari: diplomski program biotehnologije u regenerativnoj medicini i medicinskoj hemiji

U periodu od septembra 2023. do maja 2024. godine u Institutu tehničkih nauka SANU (Grupa za optički aktivne i poluprovodničke nanostrukturne materijale) boravila je Rauni Kristina Lopez Francisko (Rauni Cristina Lopez Francisco) kao doktorandkinja Univerziteta Ararakvara u Brazilu. Povod za studijski boravak bila je realizacija projekta Razvoj luminescentnog bioaktivnog stakla za potrebe multimodalne dijagnostike, koji finasira Agencija za koordinaciju i unapređenje osoblja u visokom obrazovanju Brazila.

Deo realizovanih istraživanja, kojima je rukovodila dr Lidija Mančić, obuhvaćen je doktorskom disertacijom Proučavanje svojstava celuloze oksidovane TEMPO reagensom/biostaklo kao bioinka za primenu u regenerativnoj medicini, koju je Rauni Kristina Lopez Francisko uspešno odbranila 7. avgusta 2024. godine na Univerzitetu Ararakvara. Član komisije iz ITN SANU dr Marina Vuković prisustvovala je odbrani putem video-linka.

Rauni Cristina Lopez Francisco defending her PhD thesis