Projekat: Razvoj jon-selektivne elektrode za detekciju hlorpirifosa u vodi (ISEC)

Projekat 14926 – ISEC – Development of ion-selective electrode for the detection of Chlorpyrifos in water

Detekcija i monitoring različitih zagađivača u vodi je jedan od ključnih aspekata za ispunjavanje Cilja 6 održivog razvoja UN, kako bi se obezbedila voda za celokupnu svetsku populaciju do 2030. godine. U odnosu na tradicionalne analitičke metode, elektrohemijski senzori imaju niz prednosti, zbog čega se sve više koriste za detekciju i monitoring hemijskih zagađivača u vodi. Važne osobine elektrohemijskih senzora kao što su selektivnost, osetljivost, vreme odgovora i prenosivost se i dalje unapređuju. Za poboljšanje osobina elektrohemijskih senzora koriste se nanočestice metalnih oksida, uključujući i cink oksid (ZnO).

Inovacija projekta ISEC, u odnosu na dosadašnje studije, je da se kombinovanjem površinski aktivnih supstanci, kao što su CTAB i Plyronic, sa različitim sadržajem čestica grafen oksida, in situ (tokom kristalizacije) modifikuje odnos površinskih i zapreminskih kristalnih defekata u nanočesticama ZnO čime se poboljšavaju selektivnost, osetljivost i vreme odgovora elektrohemijskih senzora za detekciju pesticida u vodi. Elektrohemijske senzore koje razvijamo testiramo za detekciju pesticida hlorpirifos, koji se u Srbiji koristi u poljoprivredi, posebno u voćarstvu, odakle dospeva u vodotokove.

Cilj našeg projekta je da razvijemo elektrode za detekciju hlorpirifosa koje će, osim što su efikasne, biti jednostavne za rukovanje tako da se za njihovu široku primenu zainteresuju odgovorna lica, predstavnici malih i srednjih preduzeća koja u procesu proizvodnje stvaraju otpadne vode koje sadrže hlorpirifos, među kojima se posebno ističu poljoprivredni proizvođači. Osim toga, cilj nam je da za naše elektrode zainteresujemo i laboratorije koje ispituju kvalitet prirodnih i otpadnih voda. Poseban segment projekta ISEC je komunikacija sa predstavnicima malih i srednjih (poljoprivrednih) preduzeća kao i predstavnicima lokalnih samouprava. Osim informisanja o mogućnostima primene senzora, uz saglasnost zainteresovanih, radićemo i merenja sadržaja hlorpirifosa na terenu.

Očekujemo da bi primena rezultata našeg projekta uticala na transformaciju lokalne ekonomije promovisanjem novih tehnologija i to kroz komunikaciju i implementaciju naših elektroda, da bi se time povećala ekološka svest u društvu, kao i da bi se poboljšala situacija sa otpadnim vodama u Srbiji, čime bi se približili standardima EU (rok za usklađivanje emisija zagađujućih materija sa graničnim vrednostima u EU je 31. decembar 2025. godine). Sve navedeno bi uticalo i na poboljšanje kvaliteta života u Srbiji i životne sredine.

 

ISEC metodologija

Tim

smilja markovic

dr Smilja Marković

 

ivana stojkovic simatovic

prof. dr Ivana Stojković Simatović

 

tomasevic

prof. dr Vladimir Tomašević

 

belosevic cavor

dr Jelena Belošević Čavor

 

ana stankovic

dr Ana Stanković

 

katarina aleksic

Katarina Aleksić