Пројекат 14926 – ISEC – Development of ion-selective electrode for the detection of Chlorpyrifos in water
Детекција и мониторинг различитих загађивача у води је један од кључних аспеката за испуњавање Циља 6 одрживог развоја УН, како би се обезбедила вода за целокупну светску популацију до 2030. године. У односу на традиционалне аналитичке методе, електрохемијски сензори имају низ предности, због чега се све више користе за детекцију и мониторинг хемијских загађивача у води. Важне особине електрохемијских сензора као што су селективност, осетљивост, време одговора и преносивост се и даље унапређују. За побољшање особина електрохемијских сензора користе се наночестице металних оксида, укључујучи и цинк оксид (ZnO).
Иновацијa пројекта ISEC, у односу на досадашње студије, је да се комбиновањем површински активних супстанци, као што су CTAB и Plyronic, са различитим садржајем честица графен оксида, in situ (током кристализације) модификује однос површинских и запреминских кристалних дефеката у наночестицама ZnO чиме се побољшавају селективност, осетљивост и време одговора електрохемијских сензора за детекцију пестицида у води. Електрохемијске сензоре које развијамо тестирамо за детекцију пестицида хлорпирифос, који се у Србији користи у пољопривреди, посебно у воћарству, одакле доспева у водотокове.
Циљ нашег пројекта је да развијемо електроде за детекцију хлорпирифоса које ће, осим што су ефикасне, бити једноставне за руковање тако да се за њихову широку примену заинтересују одговорна лица, представници малих и средњих предузећа која у процесу производње стварају отпадне воде које садрже хлорпирифос, међу којима се посебно истичу пољопривредни произвођачи. Осим тога, циљ нам је да за наше електроде заинтересујемо и лабораторије које испитују квалитет природних и отпадних вода. Посебан сегмент пројекта ISEC је комуникација са представницима малих и средњих (пољопривредних) предузећа као и представника локалних самоуправа. Осим информисања о могућностима примене сензора, уз сагласност заинтересованих, радићемо и мерења садржаја хлорпирифоса на терену
Очекујемо да би примена резултата нашег пројектаутицала на трансформацију локалне економије промовисањем нових технологија и то кроз комуникацију и имплементацију наших електрода, да би се тимеповећала еколошка свест у друштву, као и да би сепобољшала ситуацију са отпадним водама у Србији, чиме би се приближили стандардима ЕУ (рок за усклађивање емисија загађујућих материја са граничним вредностима у ЕУ је 31. децембра 2025. године). Све наведено би утицало и на побољшање квалитета живота у Србији и животну средину.
Тим
др Смиља Марковић
проф. др Ивана Стојковић Симатовић
проф. др Владимир Томашевић
др Јелена Белошевић Чавор
др Ана Станковић
Катарина Алексић