Пројекат Фонда за науку Републике Србије Доказ концепта, 2024-2025
Design of resveratrol and selenium nanoparticle-based formulation for topical application” – RESENAP, #14980
Мотивација
Инфекције изазване продором патогена кроз површинске ране као и повишена резистенција бактерија на комерцијално доступне антибиотике је глобални проблем који захтева алтернативни приступ у његовом решавању. Адекватна заштита и спречавање споменутих инфекција је посебно отежана код пацијената са угроженим имуним системом, хроничним обољењима, стационираним у установама здравствене заштите и слабије покретности, где се дозирање и учесталост третирања рана појављују као кључне препреке. Пројекат RESENAP је осмишљен са намером да одговори на поменуте изазове кроз дизјанирање иновативног, вишекомпонентног система у форми хидрогела, базираног на састојцима природног порекла.
Циљ
Глани циљ RESENAP пројекта је утврђивање свих параметара за производњу хидрогела на бази колагена и/или алгината, који ће на предвиђени начин отпуштати терапеутске дозе активних компоненти: наночестица ресвератрола и наночестица селена. Кроз претходна истраживања смо показали да наночестице ресвератрола имају значајну антиинфламаторну активност, док су наночестице селена испољиле високу антимикробну активност према сојевима који су често изоловани у болничким инфекцијама. RESENAP је базиран на проналажењу најбољег начина за иствремено и максимално искоришћење ових активности како би се комбинованим ефектима спречио развој инфекција и поспешило зарастање третираних рана.
Планирани исход
Крајњи производ RESENAP пројекта биће напредно решење за третман површинских рана користећи економски исплативе поступке производње и састојке. Након утврђивања свих података на основу којих ће бити омогућено предвиђање терапијских доза и времена отпуштања лековитих супстанци из хидрогелова, ово универзално средство би се могло користити код различитих форми рана, димензија, облика и порекла (мање опекотине, ране након хируршких интервенција, места постављања браунила, катетера итд.). Посебно интересантна примена би била код пацијената са ослабљеним имуним системом попут онколошких пацијената или оболелих од ХИВ-а, где се услед честих интервенција повећава ризик од инфекција.