Састанак представника ИТН САНУ и Народног музеја Србије

У уторак 28. маја 2024. године у Институту техничких наука одржан је састанак представника Института и делегације Народног музеја Србије, у оквиру Споразума о сарадњи ове две институције, потписаног децембра прошле године. Као представници ИТН САНУ, састанку су присуствовали др Милош Томић, директор, др Лидија Манчић, заменица директора, и др Смиља Марковић, научна саветница, док су у делегацији Народног музеја Србије биле музејске саветнице др Емина Зечевић и др Вера Крстић,кустоскиња Милица Цицмил, и више конзерваторке Весна Рогић, Кристина Хорјаки Милица Марић Стојановић.

На састанку су представљене могућности ИТН САНУ у области спектроскопских и термичких метода анализе артефаката. Посебан акценат је стављен на методе откривања присуства микроорганизама на папирним артефактима у раној фази. Договорен је и наставак сарадње на анализи керамичких артефаката коју већ неколико година успешно реализују др Смиља Маровић и Весна Рогић.

С лева надесно: Смиља Марковић, Вера Крстић, Милица Марић Стојановић, Лидија Манчић, Весна Рогић, Милош Томић, Емина Зечевић, Милица Цицмил и Кристина Хорјак.